Akujaama valimisel vaata just neid näitajaid

Kaasaskantav akujaam – mis see ikkagi on?

Lühidalt öeldes on tegu kaasaskantava elektrijaamaga, mis pakub taaslaetavate akude abil võrguvälist elektrit. 

Erinevalt väikestest akupankadest on akujaamadel piisavalt rammu, et ära toita nii telefonid kui kodumasinad, seega on nende kasutusala lai – kergemad mudelid saab matkale kaasa haarata, suuremad aga võivad elektrikatkestuste ajal toita ära kasvõi terve majapidamise!

Ecoflow River 2


Kes tundis akujaama tööpõhimõttes ära
elektri saamiseks kasutava generaatori, on peaaegu õigel teel. 

Idee poolest on tegu sarnase asjaga, ent akujaamaga ei kaasne generaatorile omast lärmi, tüütut tankimist ning see ei tekita heitgaase. Lisaks on see väiksem, märksa loodussõbralikum ja ka mugavam kasutada. Lae, kasuta, lae, kasuta…

Kaasaskantavad akujaamad on kerged ja käepärased

Kes on kunagi kergitanud kapoti alt välja autoakut, teab, et tegu on küllaltki raske ja kohmaka asjaga. Akujaamade puhul on kasutusel aga liitiumakud, mis pole vanamoodsa pliiakuga võrreldavad. Tulemuseks on märksa kergem, tõhusam ja käepärasem seade, mis omakorda muudab jaama lihtsasti transporditavaks.

Tõsta energiajaam hõlpsalt auto pagasiruumi ja matk võibki alata. Näiteks 1000 W kaasaskantav jaam võib kaaluda vaid 10 kg.

Milline on akude vastupidavus ja eluiga?

Liitiumioonakud on kasutusel paljudes elektriseadmetes ning üha enam võetakse seda tehnoloogiat kasutusele ka tööriistade puhul. Seda just tänu suurepärasele vastupidavusele, kergusele ja lihtsale laadimisprotsessile.

Tõsi, kõik laetavad akud kaotavad oma eluea jooksul mahutavust ja osa sellest on tingitud nende laadimis- ning tühjenemistsüklitest. 

Täistsükkel on siis, kui akut on kasutatud kokku 100% – kui kasutad täna 30%, homme 50% ja järgmisel päeval 20%, on see üks tsükkel. 

Seda olenemata sellest, kas/kui palju sa seda nendel päevadel laadisid.

AgfaPhoto Powercube akujaam


Liitiumioonakud hakkavad reeglina mahutavust kaotama pärast 500 laadimistsüklit. See aga ei tähenda, et aku pärast seda kasutuskõlbmatuks muutuks. Mahutavus väheneb tasapisi, mis tähendab, et aku, mis võis varem toita valgustit 100 tundi, suudab pärast 500 tsüklit seda toita 80 tundi. 

Kõik oleneb kasutusest ja tingimustest, aga osad akud võivad vastu pidada aastaid. 

Milline on parim akujaam? 

See oleneb sellest, mis eesmärgil akujaam soetada. Väiksema võimsusega mudelid sobivad kasutamiseks sinna, kus on tarbijaid vähem, suuremad aga saavad hakkama kasvõi elektrikatkestuse tõttu vooluta jäänud kodu varustamisega.

Parim akujaam katab selles kohas elektritarbijate vajadused, ent ei koorma liialt rahakotti. 

Ideaalis võiks hädavajalik elektrivaru olla tagatud 72 tunni ulatuses.

Parameetritest aimu andes on 500 W (518 Wh) akujaam sobilik näiteks matkajatele, kes saavad lihtsa vaevaga laadida telefoni, ühendada USB-kaabli abil vooluvõrku sülearvuti või kasutada lihtsamaid köögiseadmeid.

Ecoflow River 2 Max


Kes aga soovivad akujaamalt enamat, peaksid vaatama veelgi priskema mudeli poole. 

Suuremad isendid on võimelised elektrit jaotama ligemale 6400 vatt-tunni jagu ning see on juba väga arvestatav võimsus.

Sellised  akujaamad on ka märksa kogukamad ning nende paremaks transportimiseks on neile paigaldatud rattad ja väljatõmmatav käepide.

Kui palju suudab akujaam tarbijatele “toitu” jagada?

Selleks, et saada selgust, milleks portatiivne akujaam õigupoolest võimeline on, tuleks pilk heita vatt-tundide (Wh) väärtusele. Üks vatt-tund on energia, mida tarbib või toodab ühtlasel ühevatisel võimsusel töötav seade ühe tunni jooksul. 

Seega, kui sa plaanid näiteks kolme tunni vältel jagada energiat 50 W valgustitele ja 65 W sülearvutile, siis kokku on tarbitav elektrikogus 345 Wh. Selle põhjal aga on kerge välja selgitada, milline akujaam on just sulle sobilik.

Kas valida akujaam või akupank? Või hoopis generaator?

Paratamatult võib tekkida küsimus – kas osta akupank või pigem akujaam? Või soetada hoopis traditsiooniline generaator?

Võrreldes akupangaga on kaasaskantaval jaamal palju rohkem võimsust, pistikupesasid ja teisi lisasid. Akujaamad pakuvad võimalust ühendada järgi ka seadmeid, mis tavaliselt käivad pistikupessa või autolaadijasse, sest akupangad on reeglina ainult USB-juhtmega ühilduvad.

Generaatori miinuseks aga on lärm, neid ei saa heitgaaside tõttu kasutada siseruumides ja selle töös hoidmine tähendab lisakulu kütuse näol.

Lisaks on akujaama kasutusmugavus hoopis midagi muud, sest sisse lülitamiseks pole vaja teha muud, kui vajutada “ON” nupule.

Kaasaskantav akujaam võib loomulikult olla ka lisaks elektrigeneraatorile kiiremaks ja mugavamaks kasutamiseks.

Elektrikatkestus pole enam probleem

Eestis on tormised ja ekstreemsed ilmaolud aktuaalne mure ning ootamatu elektrikatkestus võib majapidamist tabada aasta ringi nii maal kui linnas. 

Võimas akujaam tagab, et eluks vajalikud seadmed saaksid voolu ka siis, kui võrguühendus on katkenud. Sellised mudelid suudavad energiat jagada ka suurematele seadmetele nagu külmkapp ja teler ning valgustada maja paljudeks tundideks. 

AgfaPhoto akujaamad


Lisaks võimsusele hiilgavad parimad mudelid ka nutikusega. Informatiivne LCD-ekraan, intelligentne akuhaldussüsteem, uuenduslik päikesepaneeli tugi ja margipõhine äpp on vaid mõned huvitavamatest funktsioonidest. 

Kvaliteetse kaasaskantava akujaama abil on energia alati olemas, seda nii kodus kui looduses. 

Laia valiku parimaid mudeleid igaks olukorraks leiad Photopointi e-poest!