Kuidas muuta lumerookimine tunduvalt lihtsamaks?

Lumine talv on esmapilgul kahtlemata tore, sest pehme vaipkattega loodus on imekaunis ja muudab ka meeleolu romantiliseks. Algul tundub isegi lume koristamine olevat üsna lõbus tegevus, kuid see mulje kipub ümber kujunema küllaltki kiiresti. Reaalsuses võib lumeuputus kaasa tuua rohkesti rasket lisatööd ja -vaeva.

Kuidas muuta lumerookimine lihtsamaks? Ja millised abivahendid aitavad olla lumeuputuseks tõhusalt „relvastatud“?

Lumesadu tabas ootamatult? Esmaabi annab klassikaline lumelabidas

Nii mõnigi meie senine talv on olnud lumevaene, seega võib tohutu lumesadu muuta meid alguses pisut saamatuks. Oleme ju harjunud mõttega, et novembris-detsembris on maa enamasti täiesti must ja jõulupühadki on olnud pigem vesised.

V
õib-olla olid enne suure lume tulekut peaaegu unustanud, kas sul üldse on korralik lumelabidas? Ja kui on, siis kuhu selle viimati panid?

Igatahes on selge, et kui sul korralik lume kühveldamise vahend puudub, siis oled oma aias ja sissesõiduteel lume vastu täiesti relvitu. Tegelikult on kõige otstarbekam varuda suuremasse majapidamisse lausa mitu erinevat lumelabidat.

Mida jälgida lumelabida valikul?

Uut lumelabidat soetades jälgi, et sellel oleks tugev varreosa ja teramaterjal, mis sobiks erinevate ilmastikuoludega. Plastikust teraga labidas on tõhus kerge lume tõstmisel, metallosaga varustatud kühveldaja aitab saada jagu aga ka jäätunud lumehangedest.

Kui lumi on õhuline, aga seda on väga palju, siis on tõhusaks abiliseks lumesahk (teisisõnu laiemat sorti lumelabidas), millega saab lund koristada/lükata korraga suuremalt alalt.

Lisaks võiks talvisel ajal peituda üks väiksem, näiteks kokkupandav lumelabidas ka auto pagasiruumis. Nõnda oled “lumerünnaku” vastu valmis isegi liikvel olles.

Korralik ettevalmistus ja pisut kavalust on pool võitu

Kas ilmateade andis märku, et lähiajal võib oodata suuremat lumesadu? Hea mõte on mitte oodata lumekoristusega hetkeni, mil sadu on juba lõppenud ja kõik teerajad on mattunud mitmekümne sentimeetri paksuse lumekihi alla. Nõnda on lumekoristustöö üsna raske ja ja tüütult aega nõudev.

Ootamise asemel tasub kühveldamist alustada juba saju ajal (tiheda lumesaju ajal nt kord tunnis), sest sel viisil toimides on lume eemaldamine tunduvalt kiirem ja ohutum.

Kas oled midagi kuulnud sellisest nipist nagu lumelabida õlitamine?

Teadagi on sulalume kühveldamine oluliselt keerulisem kui õhulise lumega võitlemine. Märg ja raske lumi jääb kergesti kühvli külge kinni ja muudab töö aeganõudvamaks. Selle vastu aitabki lumelabida õlitamine või vahatamine. Labida määrimiseks sobib kasvõi tavaline toiduõli (soovi korral küünlarasv või autovaha vms).

Lumepuhuri abil kaob lumi lausa lennates

Kiirust ja mugavust hindavad inimesed teavad, et lumelabidast märksa mugavamalt aitab talvel majaümbrust korrastada kvaliteetne lumepuhur. Kui sissesõidutee on meetreid pikk, võiks aiatehnika hulka kuuluda ka üks säärane seade. Seda on vaja vaid mõnel kuul aastal, kuid siis on see tõesti kulda väärt abiline.

Laias laastus on lumepuhurid ja -freesid sarnased – need on iseliikuvad, lund suunava toruga masinad ja nende kasutamine on kiire ning mugav. Enamik lumepuhuritest töötab bensiini jõul (akud külmas kuigi kaua vastu ei pea ning elektrimootori võimsusest võib jääda väheks) ja nende sahaosa laius on varieeruv. Lumepuhurite hinda mõjutavad erinevad lisafunktsioonid ja võimsus.

Lumemasin tasub aga appi võtta üksnes asfaldil või kiviplaatidest pinnasel, kuna näiteks killustikuga kaetud teel võib puhur kaasa haarata ka kivid ning see on ohtlik nii inimestele kui ümberkaudsetele esemetele.

Läheme lumisele talvele julgelt vastu! Kõik, mida lumekoristuseks ja aiatööks vajad, leiad mugavalt Photopointi e-poest.